Podczas zakończonego 6 grudnia 2024 r. posiedzenia plenarnego Krajowa Rada Sądownictwa wysłucha dwóch kandydatów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego: dr hab. Ireneusza Kunickiego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i radcę prawnego Macieja Miłosza. Obaj przedstawili swój dorobek zawodowy, naukowy i odpowiadali na pytania członków Rady. W głosowaniu KRS zdecydowała o przedstawieniu wniosku o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej prof. Ireneusza Kunickiego.

Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała dziewięć projektów aktów prawnych, z czego dwa nie dotyczyły zakresu spraw opiniowanych przez Radę. Rada pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, ale zwróciła uwagę, że proponowane w projekcie zmiany pociągają za sobą dodatkowe, znaczne obciążenie sądów, co wymaga natychmiastowego wzmocnienia kadrowego w sądach okręgowych i apelacyjnych, a także dodatkowych środków finansowych na szkolenia i rozbudowę infrastruktury technicznej.

Rada podkreśliła, że tego rodzaju projekty powinny posiadać analizę skutków ich wprowadzenia, co byłoby możliwe w ramach inicjatywy ustawodawczej Rady Ministrów, gdyż projekty rządowe zawierają ocenę skutków proponowanych regulacji obejmującą np. analizę potrzeby utworzenia wydziałów do rozpoznawania spraw, których dotyczą nowe regulacje czy opracowanie prognoz dotyczących liczby nowych spraw.

Krajowa Rada przeprowadziła konkursy na stanowiska sędziowskie i podjęła uchwały o przedstawieniu Prezydentowi RP dwóch wniosków o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, w tym jednego asesora.

KRS zdecydowała, iż w sprawie dyscyplinarnej dotyczącej sędziego WSA w Warszawie złoży odwołanie na jego niekorzyść.

Rada pozytywnie rozpatrzyła siedem odwołań od podziału czynności. Umorzyła jedno oświadczenie woli dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego, cztery zaakceptowała i jedno zaopiniowała negatywnie. Stwierdziła datę przejścia w stan spoczynku w przypadku czterech sędziów, a w przypadku jednego sędziego sprawę umorzyła.

Członkowie Rady uwzględnili też jeden wniosek o przeniesienie sędziego w stan spoczynku i jeden umorzyli.

                                                                             Rzecznik Prasowy
                                                                             Krajowej Rady Sądownictwa

Data wydarzenia: 05-12-24

Data wydarzenia: 04-12-24

Data wydarzenia: 03-12-24

Data wydarzenia: 03-12-24
Data końca wydarzenia: 06-12-24

USTAWA
z dnia ...… r.
o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa

Art. 1. W ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269 oraz z 2023 r. poz. 1615) wprowadza się następujące zmiany:
1)uchyla się art. 9a;
2)art. 11a–11e otrzymują brzmienie:
„Art. 11a. 1. Piętnastu członków Rady wybierają obywatele polscy spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.
2. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje obywatelom polskim, którym w dniu głosowania przysługuje czynne prawo wyborcze w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) w wyborach do Krajowej Rady Sądownictwa ma osoba zajmująca stanowisko sędziego w Sądzie Najwyższym, sądzie powszechnym, sądzie wojskowym lub sądzie administracyjnym.
4. Nie ma prawa wybieralności w wyborach osoba:
1)skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
2)wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. z 2023 r. poz. 342, 497, 1195 i 1872).
5. Członkami Rady zostaje piętnastu kandydatów, którzy otrzymają największą liczbę głosów. W przypadku uzyskania przez kandydatów równej liczby głosów, członkiem Rady zostaje sędzia starszy służbą, a jeżeli staż służby kandydatów jest równy – sędzia starszy wiekiem.
6. Wspólna kadencja członków Rady wybranych spośród sędziów rozpoczyna się z dniem następującym po dniu zakończenia poprzedniej kadencji członków Rady wybranych spośród sędziów.