Uprzejmie informujemy, że 2 maja 2025 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy dla Biura Krajowej Rady Sądownictwa  w zamian za święto 3 Maja przypadające w sobotę.

w przedmiocie upoważnienia Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa do złożenia organom ścigania zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa

Krajowa Rada Sądownictwa upoważnia Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa do złożenia organom ścigania w trybie art. 304 § 2 k.p.k. zawiadomienia o możliwości:

  1. popełnienia przez sędzię Małgorzatę Kosicką i inne nieustalonej tożsamości osoby zatrudnione w Ministerstwie Sprawiedliwości bądź delegowane do pełnienia tam czynności administracyjnych przestępstwa polegającego na podżeganiu Andrzeja Szaszkowskiego – sędzia Sądu Rejonowego w Koninie w stanie spoczynku, do przekroczenia uprawnień w ten sposób, że będąc sędzią w stanie spoczynku podejmie czynności orzecznicze w Sądzie Rejonowym w Koninie, działając tym na szkodę interesu publicznego,
  2. popełnienia przez pracowników Sądu Rejonowego w Koninie przestępstwa polegającego na przekroczeniu przez funkcjonariusza publicznego uprawnień przez określenie wysokości i wypłacanie wynagrodzenia za pracę sędziego w stanie spoczynku Andrzeja Szaszkowskiego – na zasadach odnoszących się do sędziego w stanie czynnym – i działaniu przez to na szkodę interesu publicznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27 lutego 2023 roku sędzia Sądu Rejonowego w Koninie Andrzej Szaszkowski oświadczył Krajowej Radzie Sądownictwa wolę dalszego zajmowania stanowiska sędziego tego Sądu po ukończeniu 65 roku życia.

Uchwałą nr 779/2023 z dnia 8 września 2023 roku Krajowa Rada Sądownictwa nie wyraziła zgody na dalsze zajmowanie przez Andrzeja Szaszkowskiego stanowiska sędziego.

Odwołanie sędziego wniesione od powyższej uchwały zostało oddalone przez Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 24 lipca 2024 roku, sygn. I NKRS 97/23. Odpis tego orzeczenia doręczono Krajowej Radzie Sądownictwa dnia 4 września 2024 roku i tegoż dnia zakończyło się postępowanie w sprawie dalszego zajmowania stanowiska.

Zgodnie z art. 69 § 1b zd. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 334 ze zm. – dalej „u.s.p.”) w przypadku niezakończenia postępowania związanego z dalszym zajmowaniem stanowiska sędziego po ukończeniu przez niego 65 roku życia, sędzia pozostaje na stanowisku do czasu zakończenia tego postępowania.

Tak więc sędzia Andrzej Szaszkowski przeszedł w stan spoczynku z dniem 4 września 2024 roku.

W dniu 14 marca 2025 roku, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie Małgorzata Kosicka delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, działając jako zastępca dyrektora Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych, wystosowała do sędziego Andrzeja Szaszkowskiego pismo nr DKO-I.567.15.2023 roku, w treści którego wskazała, że pozostaje on na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Koninie i jest uprawniony do orzekania jako sędzia tego sądu.

Ponieważ podejmowanie czynności orzeczniczych jest nie tylko uprawnieniem, ale i obowiązkiem służbowym każdego sędziego w stanie czynnym, treść powołanego pisma stanowi jednoznacznie nakłanianie sędziego w stanie spoczynku, jakim był w jego dacie Andrzej Szaszkowski, do przekroczenia jako funkcjonariusz publiczny swoich uprawnień przez orzekanie jak sędzia w stanie czynnym pomimo pozostawania przezeń w stanie spoczynku, a przez to działanie na szkodę interesu publicznego, polegającą przede wszystkim na nieprawidłowej obsadzie sądu i wydawaniu orzeczeń sądowych – wyroków i postanowień – przez osobę nieuprawnioną. Zachodzi w związku z tym możliwość, że doszło do realizacji znamion występku z art. 18 § 1 k.k. w zw. z art. 231 § 1 k.k. przez Małgorzatę Kosicką i osoby współpracujące z nią w Ministerstwie Sprawiedliwości, z polecenia których lub we współdziałaniu z którymi wymieniona wystosowała do sędziego Andrzeja Szaszkowskiego opisane wyżej pismo urzędowe. 

W konsekwencji powyższego pisma do dnia dzisiejszego sędzia Andrzej Szyszkowski otrzymuje wynagrodzenie sędziego w stanie czynnym określone wedle piątej stawki awansowej, nie wykonując w tym czasie żadnych czynności orzeczniczych. Ponieważ taki stan rzeczy pozostaje w sprzeczności z rzeczywistym aktualnym statusem Andrzeja Szaszkowskiego, będącego sędzią w stanie spoczynku, któremu przysługiwać winno uposażenie określone na podstawie art. 100 § 2 u.s.p., to jest w wysokości 75% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku, należy stwierdzić, że zarówno określenie wysokości jego wynagrodzenia na zasadach odnoszących się do sędziego w stanie czynnym, jak i wypłacanie mu tak ukształtowanego wynagrodzenia, stanowi przekroczenie uprawnień ze strony pracowników Sądu Rejonowego w Koninie - funkcjonariuszy publicznych odpowiedzialnych za prawidłowe ustalenie i wypłatę uposażenia sędziego w stanie spoczynku Andrzeja Szaszkowskiego, stanowiące działanie na szkodę interesu publicznego. Zachodzi w związku z tym możliwość, że doszło do realizacji znamion występku z art. 231 § 1 k.k. przez te osoby.

 

18 maja 2025 r. zmarł Bogusław Nizieński – żołnierz Armii Krajowej, znakomity prawnik, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, działacz społeczny, Kawaler Orderu Orła Białego, Kustosz Pamięci Narodowej. Miał 97 lat.

Urodzony 2 marca 1928 r. w Wilnie, już jako 16-latek walczył w szeregach Armii Krajowej. Należał też do Narodowej Organizacji Wojskowej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a z powodu odmowy wstąpienia do PZPR nie orzekał w Krakowie, lecz w Sądzie Powiatowym w Bochni, a następnie w Limanowej. To stamtąd został skierowany do pracy jako asesor. Po ponad dwóch latach otrzymał nominację sędziowską.

Członek „Solidarności”, w 1990 r. po upadku PRL został sędzią Sądu Najwyższego. W latach 1999–2004 był Rzecznikiem Interesu Publicznego.

Od 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r. był członkiem Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, powołany postanowieniem Prezydenta RP.

Zmarłego w mediach społecznościowych pożegnał Prezydent Andrzej Duda. "Na Wieczną Wartę odszedł dziś Sędzia Bogusław Nizieński – wielki Polak, niezłomny patriota. Prawnik, społecznik, Żołnierz Armii Krajowej i członek antykomunistycznego Zrzeszenia 'Wolność i Niezawisłość', działacz NSZZ 'Solidarność'" – napisał.

Cześć Jego Pamięci!

Data wydarzenia: 20-05-25

Data wydarzenia: 19-05-25