Data wydarzenia: 18-02-25
Data końca wydarzenia: 21-02-25

Podczas zakończonego 21 lutego br. posiedzenia Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko, w którym stanowczo sprzeciwia się decyzji wydanej, za zgodą Ministra Sprawiedliwości, przez osobę pełniącą funkcję Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie o utworzeniu przy XII Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Warszawie dodatkowej sekcji, do której skierowano wszystkich, tj. 10 sędziów powołanych na stanowisko sędziego po 2018 roku orzekających w pionie karnym I instancji Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sędziowie tej sekcji mają rozpoznawać tylko sprawy o wydanie wyroku łącznego oraz sprawy oznaczone symbolem „Kp”, z wyłączeniem spraw dotyczących tymczasowego aresztowania.
Rada podkreśla, że decyzja ta ogranicza kompetencje rozpoznawania spraw karnych przez 10 sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie, co ingeruje w istotę ich służby sędziowskiej i narusza zasady niezależności sądownictwa oraz niezawisłości sędziowskiej,

Jednocześnie sędziowie przeniesieni do nowo powołanej sekcji zachowują kompetencje do orzekania w sprawach przydzielonych im przed jej utworzeniem, co podważa zasadność wprowadzonego podziału kompetencji i rodzi wątpliwości co do rzeczywistych celów tych działań.

Krajowa Rada Sądownictwa wezwała do jak najszybszego przywrócenia stanu zgodnego z obowiązującym prawem, w szczególności z Konstytucją RP i ustawą – Prawo o ustroju sądów powszechnych, a tym samym pełnej realizacji zasady niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądownictwa jako fundamentów porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Rada przeprowadziła konkursy na stanowiska asesorskie i sędziowskie i podjęła uchwały o przedstawieniu Prezydentowi RP siedmiu wniosków o powołanie na stanowisko asesora w wojewódzkich sądach administracyjnych i 11 wniosków o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Rada rozpatrzyła też osiem odwołań od podziału czynności, sześć pozytywnie, a dwa negatywnie.

Rada wyraziła zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego w stosunku do jednego sędziego, w stosunku do trzech sędziów nie wyraziła takiej zgody. Pozytywnie rozpatrzyła wnioski dwóch sędziów o przeniesienie w stan spoczynku.

Rada omówiła cztery projekty aktów prawnych: jeden zaopiniowała negatywnie, dwóch zdecydowała się nie opiniować, a jedna opinia wymaga dalszych prac.

Rzecznik Prasowy
Krajowej Rady Sądownictwa