Podczas zakończonego 13 grudnia 2024 r. posiedzenia plenarnego Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko w sprawie odmowy sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez sędziów Sądu Najwyższego: Grzegorza Żmija, Leszka Boska, Pawła Księżaka. Rada wyraża zdecydowany sprzeciw wobec bezpodstawnego zawieszania postępowań toczących się przed Sądem Najwyższym przez wymienionych sędziów w oparciu o nieistniejącą podstawę prawną, określoną jako: „konieczność przeprowadzenia zmian legislacyjnych usuwających wady procesowe określone w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 21 grudnia 2023 roku, C-718-21 oraz ETPC z 23 listopada 2023 roku, Wałęsa przeciwko Polsce w terminie tam zakreślonym”.
Krajowa Rada Sądownictwa przypomina, że wyroki trybunałów międzynarodowych nie stanowią źródła powszechnie obowiązującego prawa w Polsce i nie stanowią podstawy prawnej do działania organów państwa. Wykorzystywanie instytucji zawieszenia postępowania i wykreowanie nieistniejącej podstawy prawnej narusza konstytucyjne prawo obywatela do sądu. Rada wezwała wyżej wymienionych sędziów do zrzeczenia się urzędu sędziego.
Rada przyjęła także stanowisko, w którym stwierdza, że niedopuszczalne jest zwolnienie sędziego z pełnienia funkcji wizytatora ds. karnych przed upływem czteroletniej kadencji, a właśnie to zrobiła Prezes SO w Piotrkowie Trybunalskim w przypadku sędzi Anny Gąsior-Majchrowskiej. Rada zwraca uwagę, że przepisy p.u.s.p. nie przewidują możliwości odwołania sędziego wizytatora z pełnionej funkcji. Działania Prezes SO w Piotrkowie Trybunalskim budzą uzasadnione wątpliwości co do legalności i mogą być negatywnie postrzegane w kontekście funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o wystąpieniu do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie nierespektowania uchwały KRS przez sędziego Rafała Jerkę, Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie, w której Rada uwzględniła odwołanie od podziału czynności sędziego tego sądu Tomasza Koszewskiego. Rada postanowiła także złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przekroczeniem uprawnień lub niedopełnieniem obowiązków przez Prezesa SO w Olsztynie.
Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała poselski projekt zmiany Kodeksu karnego. W uzasadnieniu decyzji Rada podkreśliła, że wprowadzenie nowego przestępstwa – zbrodni „zabójstwa drogowego” oraz penalizowanie prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień istotnie zmieni kognicję sądów orzekających w sprawach karnych.
W przyjętym przez Radę dokumencie podkreślono, że efektem wprowadzenia proponowanych zmian będzie powstanie sprzeczności z szeregiem przepisów części ogólnej Kodeksu karnego, które są podstawą kształtowania odpowiedzialności karnej, a także z koncepcją prawną odpowiedzialności za wypadek komunikacyjny czy umyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.
W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Krajowa Rada Sądownictwa uhonorowała sędziów prześladowanych przez komunistów: Huberta Andrzeja Błaszczyka, Grzegorza Długiego, Andrzeja Jacko. Sędziowie ci, narażając się na represje z uwięzieniem i pozbawieniem możliwości wykonywania zawodu włącznie, wyrazili stanowczy sprzeciw wobec reżimu komunistycznego. Ich zaangażowanie w aktywność antykomunistyczną, upominanie się o wolność i godność człowieka oraz suwerenność narodu spotkało się z ostrym odwetem władz PRL.
W uchwale Rada doceniła także wszystkich sędziów, często bezimiennych, którzy postępując przyzwoicie oraz zachowując odpowiednią dozę asertywności nie wzięli udziału w sądowych represjach, pozbawiając się tym samym awansów, promocji środowiskowych i nagród. Oni również zdali egzamin niezawisłości w trudnych warunkach komunistycznych prześladowań.
W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego KRS uczciła także pamięć ofiar stanu wojennego i późniejszego okresu PRL, w tym zamordowanego przez komunistyczne służby ks. Jerzego Popiełuszki, modlitwą.
Rada przeprowadziła konkursy na stanowiska sędziowskie i podjęła uchwały o przedstawieniu Prezydentowi RP 15 wniosków o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, dwóch wniosków o powołanie do sądu okręgowego i jednego do sądu apelacyjnego.
Rzecznik Prasowy
Krajowej Rady Sądownictwa