Dla uhonorowania sędziów prześladowanych przez komunistów Krajowa Rada Sądownictwa wyraża szacunek i uznanie dla pomnikowej odwagi i poświęcenia Panów Sędziów w obliczu bezprawnej i zbrodniczej pragmatyki stanu wojennego:
- Huberta Andrzeja Błaszczyka, sędziego Sądu Rejonowego w Świebodzinie, działacza „Solidarności”, więźnia politycznego, skazanego na 4 lata pozbawienia wolności i utratę praw publicznych za prowadzenie podziemnej działalności patriotycznej w czasie stanu wojennego;
- Grzegorza Długiego – asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Mikołowie, internowanego i tymczasowo aresztowanego oraz wydalonego ze służby na mocy wyroku Sądu Dyscyplinarnego Okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach z dnia 30 grudnia 1981 r.
- Andrzeja Jacko - sędziego w Sądzie Powiatowym/Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim, odwołanego ze stanowiska uchwałą Rady Państwa nr 112/81 z 24 grudnia 1981 r. na wniosek Ministra Sprawiedliwości z powodu „utraty rękojmi należytego wykonywania obowiązków sędziego w PRL” a w istocie z uwagi na działalność na rzecz bytu niepodległego Państwa Polskiego;

Sędziowie ci wyrazili stanowczy sprzeciw wobec reżimu komunistycznego poprzez zaangażowanie w aktywność antykomunistyczną upominając się o wolność i godność człowieka oraz suwerenność narodu. Uzurpatorska władza zastosowała wobec nich dotkliwe represje z uwięzieniem i pozbawieniem możliwości wykonywania zawodu.

Szczególną szacunek należy się sędziemu Hubertowi Andrzejowi Błaszczykowi, który został uwięziony po czym wiele lat pozostawał bez pracy i w efekcie zmuszony został do opuszczenia Ojczyzny.

Pamiętamy też o sędziach, często bezimiennych, którzy postępując przyzwoicie oraz zachowując odpowiednią dozę asertywności nie wzięli udziału w sądowych represjach pozbawiając się tym samym awansów, promocji środowiskowych i nagród. Oni również zdali egzamin niezawisłości w trudnych warunkach komunistycznych prześladowań.