W dniu 4 listopada 2021 r. Przewodniczący KRS  odbył spotkanie z przedstawicielami Rady Europy, poświęcone współpracy Polski oraz samej Krajowej Rady Sądownictwa z działającą przy Radzie Europy Europejską Komisją na rzecz Demokracji przez Prawo (tzw. Komisją Wenecką).

W skład delegacji zagranicznej weszli: Pani  Teodora Lukovic z Dyrektoriatu  Nadzoru Wewnętrznego Rady Europy, jak również Pan Jack Malan i Pani Clara Burillo, którzy z ramienia i na zlecenie Rady Europy prowadzą ocenę działalności Komisji Weneckiej,   a reprezentują Centre for Strategy & Evaluation Services (CSES). Ze strony KRS na spotkaniu obecny był Przewodniczący Rady sędzia Paweł Styrna, Wiceprzewodniczący sędzia Wiesław Johann oraz członek i Przewodniczący Komisji ds. Kontaktów Międzynarodowych KRS sędzia Jarosław Dudzicz.

Celem spotkania było omówienie, w związku z przypadającą niedawno 30. rocznicą powstania Komisji Weneckiej, współpracy Rady z Komisją w ostatnich latach, ale i ocena ewentualnego wpływu Komisji na przemiany w Polsce po 1989 roku i na orzecznictwo sądów i trybunału oraz na stan praworządności. Analizowano także aspekty działania Komisji Weneckiej, zwracając uwagę na metodologię pracy Komisji i presję czasu wpływającą na końcowe opinie wydawane przez ten organ. Przewodniczący KRS zadeklarował chęć dalszej, pogłębionej współpracy z Radą Europy i Komisją na rzecz wspólnego dobra sądownictwa i obywateli.

Spotkanie Przewodniczącego KRS z delegacją Rady Europy 4
Spotkanie Przewodniczącego KRS z delegacją Rady Europy 3
Spotkanie Przewodniczącego KRS z delegacją Rady Europy 1
Previous Next Play Pause
1 2 3