Data wydarzenia: 19-02-21

w przedmiocie – poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks Cywilny

Krajowa Rada Sądownictwa, po zapoznaniu się z poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks Cywilny, przekazanym przy piśmie Ministra Sprawiedliwości z 21 grudnia 2020 r. (znak: SPS-WP-020-203(5)/20) zgłaszając poniższą uwagę opiniuje go negatywnie.

Projektodawca zakłada implementację dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, w sytuacji gdy dotychczasowe orzecznictwo świadczy o zbędności zmiany stanu prawnego tego rodzaju. Uzasadnienie projektu słusznie wskazuje na ukształtowane orzecznictwo sądów powszechnych i Sądu Najwyższego (m.in. uchwałę składu siedmiu sędziów z 20 czerwca 2018 r., sygn. akt III CZP 29/17), które w polskim porządku prawnym zapewnia skuteczność prawa unijnego.

Rada stwierdza jednocześnie, że rozwiązanie proponowane w projektowanym § 2 art. 3851 Kodeksu cywilnego oznacza nałożenie na sąd orzekający dodatkowych obowiązków w procesie orzekania w sprawach dotyczących niedozwolonych postanowień umownych. Sąd będzie bowiem zobowiązany do oceny skutków rozszerzonej prawomocności materialnej wyroku. Krajowa Rada Sądownictwa dodatkowo podnosi, że projekt nie rozwiązuje szeregu problemów procesowych wynikających z przyjęcia tak szerokiego skutku wyroku uznającego określone postanowienie za niedozwolone, które są przedmiotem unormowań dotyczących wydawania decyzji przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz funkcjonowania rejestru klauzul niedozwolonych.

Krajowa Rada Sądownictwa wobec powyższego stwierdza, że projektodawca powinien ponownie rozważyć celowość wprowadzania proponowanych przez siebie zmian.