Aktualności

Oświadczenie rzecznika prasowego Krajowej Rady Sądownictwa z 19.12.2016 r.

W tekście Edyty Stanek zatytułowanym „Prezes sądu Ukradł milion?!”, który ukazał się w dzienniku FAKT w dniu 17.12.2016 roku zacytowano moją wypowiedź niezgodnie z prawdą. Cytat ten zmienił całkowicie kontekst mojej wypowiedzi. Informowałem dziennikarza, że najbliższe posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa jest zaplanowane na dzień 29.12.2016 roku a do zebrania kworum wymagane jest 13 głosów. Telefonicznie udało się potwierdzić obecność członków Krajowej Rady Sądownictwa 21.12.2016 roku i na ten dzień zarządzono nadzwyczajne posiedzenie KRS.

Dziennikarz pomylił także zagadnienie ewentualnego przedstawienia zarzutów karnych sędziemu z możliwością odwołania go z funkcji prezesa. Rada rzeczywiście miała zamiar wysłuchać prezesa sądu ponieważ wpłynął wniosek Ministra Sprawiedliwości w sprawie jego odwołania. Wysłuchanie to miało przedstawić Krajowej Radzie Sądownictwa nieznane dotychczas fakty. Wyrażenie zgody przez Krajowa Radę Sądownictwa jest niezbędne do odwołania prezesa sądu z jego funkcji. Dziennikarz pisząc, że „prokurator nie może przedstawić zarzutów sędziemu, zanim nie przesłucha go rada” wykazał się nieznajomością prawa. Do przedstawienia zarzutów konieczne jest odebranie immunitetu a tego dokonuje Sąd Dyscyplinarny a nie Krajowa Rada Sądownictwa.

Nieusprawiedliwione jest zatem stwierdzenie: „a jak tłumaczy sędzia Żurek, jest na razie niemożliwe (postawienie zarzutów przez prokuratora), bo w sprawie wciąż pojawiają  się nowe fakty”. Takie sformułowanie w żaden sposób nie zostało wypowiedziane przez rzecznika prasowego Krajowej Rady Sądownictwa. Można jedynie ubolewać, że w tej sprawie gazeta publikuje dokumenty (zapewne) ze śledztwa, które w niewiadomy sposób wyciekły do mediów. 

Wskazać należy, że prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie w dniu 18.12.2016 roku złożył rezygnację przedstawiając obszerne wyjaśnienie zamieszczone na stronie sądu apelacyjnego. (http://www.krakow.sa.gov.pl/dzialalnosc/Lists/KomunikatyPrezesa/DispForm.aspx?ID=84 )

Prosimy o poinformowanie opinii publicznej o tym wyjaśnieniu poprzez np. odesłanie w dzienniku FAKT do wyjaśnień zawartych na stronie internetowej KRS.

Krajowa Rada Sądownictwa kilkakrotnie zwracała uwagę na niewłaściwe usytuowanie dyrektora sądu w stosunku do prezesa określone w Prawie o ustroju sądów powszechnych (http://krs.pl/admin/files//201065.pdf ) a także wyrażała negatywne stanowisko co do funkcjonowania Centrum Zakupów Wspólnych. ( http://krs.pl/pl/dzialalnosc/posiedzenia-rady/f,159,posiedzenia-w-2014-r/435,29-lipca-1-sierpnia-2014/2905,stanowisko-krajowej-rady-sadownictwa-z-dnia-31-lipca-2014-r-nr-wok-401-1614-dot-wok-0752-1014 )

 

                                                                                       Sędzia Waldemar Żurek
                                                                                       Rzecznik Prasowy
                                                                                       Krajowej Rady Sądownictwa

< powrót

print